بیمه رازی : در بیمه آتش سوزی بیمه رازی اموال و دارائی‌ها در برابر خطر آتش سوزی و خطرات جانبی تحت پوشش قرار می‌گیرند. خطرات تحت پوشش بیمه آتش سوزی به شرح ذیل است:

بیمه آتش سوزی بیمه رازی
بیمه آتش سوزی بیمه رازی

خطرات اصلی

آتش سوزی، انفجار، صاعقه

خطرات تبعی (اضافی)

سیل و طغیان آب، زلزله، طوفان و تندباد، سقوط بهمن، سقوط هواپیما و هلیکوپتر، ترکیدگی لوله‌های آب، ضایعات ناشی از برف و باران، سرقت با شرکت حرز، شکست شیشه، ریزش و رانش زمین، برخورد اجسام خارجی، انفجار ظروف تحت فشار صنعتی و چندین خطر اضافی دیگر تحت پوشش قرار می‌گیرد.

انواع پوشش‌های این نوع بیمه در ۴ عنوان طبقه بندی می‌شود:

الف. بیمه آتش سوزی بیمه رازی برای واحدهای مسکونی

در بیمه آتش سوزی منازل مسکونی ساختمان، تاسیسات و اثاثیه منزل و مشاعات و مشترکات تحت پوشش قرار می‌گیرد. ضمناً خطرات اضافی را می‌توان با پرداخت حق بیمه اضافی تحت پوشش قرار داد.

به موجب قانون تملک آپارتمان‌ها بیمه نمودن مجتمع‌های دارای هیئت مدیره، اجباری است و در صورت عدم اخذ بیمه نامه، با وقوع خسارت، کل مسئولیت متوجه هیئت مدیره است و بایستی خطارت از طرف هیئت مدیره پرداخت شود.

بیمه آتش سوزی بیمه رازی
بیمه آتش سوزی بیمه رازی

ب. بیمه آتش سوزی بیمه رازی برای مراکز صنعتی

در این نوع بیمه کلیه ریسک های صنعتی کارخانجات، تحت پوشش خطرات آتش سوزی، انفجار و صاعقه و خطرات اضافی قرار می‌گیرند. دارایی‌ها و اموالی که در یک کارخانه می‌توان بیمه کرد شامل ساختمان‌ها، ماشین آلات، تأسیسات، موجودی مواد اولیه و کالای در جریان ساخت و کالای ساخت شده (محصول)، ابزارآلات و تجهیزات، اثاثیه ثابت و لوازم اداری و غیره است. این نوع دارایی‌ها اعم از منقول و غیرمنقول را باید به قیمت روز بیمه نمود تا در هنگام پرداخت خسارت مشمول قاعده نسبی موضوع ماده ۱۰ قانون بیمه نشود.

ج. بیمه آتش سوزی یبمه رازی برای مراکز غیرصنعتی

در این نوع بیمه نامه مراکز تجاری از قبیل فروشگا‌های تجاری، تعمیرگاه‌ها، اماکن عمومی، ساختمان‌های اداری، بنگاه های معاملاتی، مراکز تفریحی و ورزشی و غیره تحت پوشش خطرات آتش سوزی و خطرات تبعی قرار می‌گیرند. این بیمه، ساختمان، تأسیسات، موجودی، اثاثیه ثابت و دکوراسیون آنها را شامل می‌شود.

د) بیمه آتش سوزی بیمه رازی برای انبارها (عمومی و اختصاصی)

این بیمه نامه معمولا برای انبارها و موجودی داخل آنها و به دو حالت ذیل صادر می‌شود:

بیمه آتش سوزی بیمه رازی
بیمه آتش سوزی بیمه رازی

۱٫ بیمه نامه با مبلغ بیمه شده ثابت: در این نوع بیمه نامه، خسارت‌های ناشی از آتش سوزی براساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و قوانین و مقررات بیمه‌ای با در نظرگرفتن شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه جبران می‌گردد.

۲٫ بیمه نامه با مبلغ شناور(اظهارنامه ای): پیچیدگی فعالیت‌ها و تنوع واحدهای صنعتی و حجم مبادلات و کالاهایی که هر روز به انبار وارد یا خارج می‌شود و همچنین تورم قیمت‌ها در مدت کوتاه، باعث می‌شود که صاحبان صنایع و کالا به شکلی آنها را بیمه نمایند که در صورت وقوع آتش سوزی، سرمایه آنها از بین نرود. براساس این بیمه نامه، بیمه گذار موظف است در پایان هر ماه حداکثر تا هر ۱۵ روز ماه بعد حداکثر موجودی مورد بیمه را طبق اسناد و دفاتر خود به صورت کتبی به بیمه گذار اظهار نماید. در این صورت حق بیمه قطعی از سوی بیمه گذار متناسب با میزان سرمایه اعلامی در پایان مدت بیمه نامه محاسبه می‌گردد.